Prosta Spółka Akcyjna

Czy prosta spółka akcyjna jest potrzebna?

Od czasów ukazania w świetle dziennym prostej spółki akcyjnej i zasad jej funkcjonowania, zdania na jej temat zostały podzielone na zwolenników i przeciwników jej wprowadzenia.

Istnieje już przecież w Polsce kilka rodzajów spółek, takich jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna.
Każda z tych spółek ma swoje zalety, ale i wady. Prosta spółka akcyjna ma być połączeniem tych zalet w jeden, odpowiadający potrzebom przedsiębiorców podmiot.

P.S.A. ma posiadać zelektronizowaną formę zarządzania spółką oraz opierać się na nowych technologiach. Dlaczego więc takich technologii nie można byłoby wprowadzić do istniejących już spółek?
Otóż jest to możliwe, ale nie będzie to wystarczające rozwiązanie, aby zaspokoić potrzeby dzisiejszego rynku oraz start-upów. Spółka akcyjna posiada bardzo wysoki kapitał zakładowy wysokości 100 000 zł, a także skomplikowany obrót akcjami i żmudny proces likwidacji.

Według danych ilość rejestrujących się spółek akcyjnych w danym roku jest niewielka, a większość z tej liczby zostaje jeszcze w tym samym roku rozwiązana. Oznacza to, że dobrze prosperujących spółek akcyjnych na polskim rynku jest naprawdę znikoma ilość i jest to solidny argument do tego, że Prosta spółka Akcyjna powinna zostać wprowadzona do Polski.