Prosta Spółka Akcyjna

Prosta spółka akcyjna dla start up’ów

Start up to określenie, które stosuje się dla tymczasowej organizacji lub innowacyjnego przedsiębiorstwa, zarejestrowanego w celu poszukiwania nowego modelu biznesowego, odkrywania nowych rynków i szybkiego zysku. Z założenia start up nie wymaga posiadania kapitału początkowego, a jego prowadzenie nie powinno wiązać się z wysokimi kosztami. Właściciele tego typu przedsiębiorstw poszukują rynku, w którym będą mogli zbywać swój produkt i najczęściej jest to Internet, dzięki któremu bez ponoszenia kosztów mogą dotrzeć ze swoją ofertą do Klientów nawet za granicą.

Do niedawna najczęściej wybieraną formą prawną działalności dla start upów była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy decydowali się na nią, ze względu na brak lepszych opcji, chociaż nie spełniała ona podstawowego założenia, jakim jest niski koszt prowadzenia firmy. Niestety spółka z o.o. wiąże się z koniecznością wniesienia kapitału w wysokości minimum 5 tysięcy złotych oraz prowadzenia pełnej działalności, co obliguje właścicieli do podjęcia stałej współpracy z biurem rachunkowym. Część osób rozpoczynającą strat up wybierało spółkę jawną, która pomimo niskich kosztów prowadzenia miała takie wady jak brak ograniczenia odpowiedzialności wspólników czy brak struktury kapitałowej.

Z myślą o start upach powstała nowa forma prawna działalności – prosta spółka akcyjna. Została stworzona po to aby zapewnić wzrost konkurencyjności i zahamować eksport innowacyjnych pomysłów polskich przedsiębiorców poza granice kraku. P.S.A. zagwarantuje im szybkie zarejestrowanie firmy, uproszczoną strukturę oraz niskie koszty prowadzenia działalności.