Prosta Spółka Akcyjna

Start-upy na polskim rynku

Świat w przeciągu ostatnich kilkunastu lat nabrał tempa i bardzo się rozwinął.
Nowoczesne i innowacyjne pomysły pozwalają na dalsze odkrywanie ciekawych i niespotykanych dotąd produktów. Wprowadzaniem na rynek nowych produktów i usług w dużej mierze zajmują się działalność typu start-up. Są to przedsiębiorstwa szukają nowych rozwiązań, dlatego ich działalność wiąże się z dużym ryzykiem.
Dotychczas na polskim rynku bardzo trudno funkcjonowało się start-upom, ponieważ żadna z form prowadzenia działalności nie była przystosowana pod ich wymagania.

Już 1 marca 2021 roku wprowadzona w życie ma zostać Prosta Spółka Akcyjna, która będzie odpowiedzią na potrzeby start-upów lecz nie tylko. Zgodnie z założeniami P.S.A. będzie połączeniem zalet spółki akcyjnej z zaletami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyróżniać ją będzie między innymi elektronizacja procedur, minimalny kapitał zakładowy (1 zł) oraz zminimalizowanie formalności.

Polski rynek stopniowo dostosowuje się do działalności start upów w Polsce i stwarza im coraz to lepsze warunki do funkcjonowania. Do zmian przyczyni się w dużej mierze prosta spółka akcyjna, ale swój udział mają w tym także istniejące już ulgi podatkowe np. IP BOX, czy inne ulgi na start dające start -upom możliwość optymalizacji kosztów.