Prosta Spółka Akcyjna

Korzyści wynikające z założenia prostej spółki akcyjnej

Prosta spółka akcyjna pojawiła się parę lat temu, lecz w tym czasie zebrała już wiele pozytywnych opinii, jako forma działalności, która stworzona jest zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i dla tych z większym doświadczeniem oraz start-upów. Mimo to, że jest ona coraz chętniej wybieraną spółką, niewiele osób wie, jakie zalety posiada. Zatem jakie są korzyści wynikające z założenia prostej spółki akcyjnej.

Prosta spółka akcyjna – czym jest?

Prosta spółka akcyjna, czyli P.S.A. jest stosunkowo nową formą prowadzenia działalności, gdyż udostępniona została w połowie 2021 roku. P.S.A. łączy ze sobą zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej, dzięki czemu jest chętnie wybieraną formą. Wprowadza ona jednak również swoje rozwiązania, z którymi wcześniej nie spotkaliśmy się w innych spółkach. Ma to na celu jak najlepsze dopasowanie tej działalności do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorcy. W prostej spółce akcyjnej możemy spotkać się z radą dyrektorów zamiast zarządem, pozwala na szybsze inwestowanie, możliwość ustanowienia akcji założycielskich (pomagają w zabezpieczeniu wspólników).

Prosta spółka akcyjna jest również prosta w założeniu, gdyż rejestracji można dokonać przez portal S24.

Korzyści wynikające z założenia prostej spółki akcyjnej

Dzięki połączeniu zalet wielu spółek oraz w odpowiedzi na wymagania przedsiębiorców, prosta spółka akcyjna posiada szereg zalet, które sprawdzą się na wielu etapach prowadzenia P.S.A.:
– Jest tania w założeniu oraz w prowadzeniu – niski kapitał akcyjny, który wynosi wyłącznie symboliczną złotówkę,
– Daje możliwość wypłat z kapitału akcyjnego,
– Pozwala na szybkie inwestowanie (a akcje można sprzedać mailowo),
– Daje możliwość zwrotów środków z kapitału P.S.A.,
– Elastyczna forma zawarcia umowy spółki,
– Nieobowiązkowa rada dyrektorów zamiast zarządu czy rady nadzorczej,
– Daje możliwość objęcia akcji w zamian za wniesienie pracy,
– Wprowadza wiele rozwiązań online np. komunikację rady